top of page

KURBAN NOTLARI

bir yıl boyunca, bir fidan dikmekten, bir sokak hayvanına sahip çıkmaya, yanı başında intihara hazırlanan çaresiz bir babaya veya mahrumiyet yüzünden başı yerde gezen bir çocuğun ihtiyacını gidermeye varıncaya kadar, şu yer yüzü yaşanır bir yer olsun diye, yaratanın yarattıklarına hürmet olsun diye kendinden ne kurban ettin?


Bir yıl boyunca, içinden kaç kini çıkarıp attın, kaç dedikoduya engel oldun, kaç yalandan vazgeçtin, kaç kez bir masumun yanında oldun, kaç kez bir iftirayı kınadın ve tepki koydun, kaç kez bir zulme dur dedin, kaç kez kendinle yüzleştin, seni özünden uzaklaştıran kaç hasleti kurban ettin?


Fakiri fakir bırak, açı aç bırak, yılda bir kez sofrasına bir parça et koy, böyük hayır doğrusu...


Sıkıyorsa fakirin durumunun değişmesi için bir şeyler yap, üçer beşer birlik olup çatısı akan bir evin çatısını onar örneğin. sobası olmayan bir garibin sobasını al, kışlık yakacağını temin et.

365 gün kör gezen, bir gün görür mü?


Hayır

o ancak bir mezhebin farz, diğer mezhebin vacib diyeceği kadar belirsiz bir gün et dağıtarak (çoğu da buzluğa depo) bu kârlı körlüğün vergisini verir!


Bugün kurban arıyorum, içini dışına çıkarıp, acımasızca dökeceğim pisliğini, bağırsaklarından değil kalbinden. biliyorum murdar çıkacak ve kaldırıp atacağım kurduğu bol çakallı dünyada paramparça olsun diye.

Faize gömül gırtlağına kadar, fellik fellik hangi banka daha çok faiz veriyor diye ara, sonra fakirin sofrasına kestiğin kurbanın en işe yaramaz parçalarını atıver, sonra gel bana din savun, çirkinliğinizden yer ve gök bıktı artık, bana din savunma, içindeki riya ile yüzleşmediğin sürece bana tek bir harf bile edemezsin. çünkü yalancısın, riyakarsın, gösterişini yapabileceğin ve bizzat faydalanabileceğini düşündüğünden öte hiç bir şey yapmazsın yapamazsın


Eğer siz İbrahim'in ismaili kestiği ve bunun kurbiyet vesilesi olduğuna inandırılsaydınız görürdük imanınızı, hepiniz ateist olurdunuz. Ya da bayramdan önce bol bol evlatlık alırdınız ve kestiğiniz evlatlarla da övünürdünüz. Ama bir şeyi yine de yapmazdınız }}}} düşünmek!


11.08.2019 Facebook댓글


Tanıtılan Yazılar
Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page